اخبار

خط لوله همدلی فجری ها به بهره برداری رسید

خط لوله همدلی فجری ها به بهره برداری رسید
رئیس خدمات فنی فجر گفت: ما به منظور مدیریت شرایط اضطراری احتمالی، خط لوله سیال Heavy End را با کار شبانه روزی، تنها در مدت 30 روز انجام داده ایم.

سعید دوست در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی اظهار داشت: یکشنبه (11 دی ماه ) خط لوله انتقال محصول برش سنگین (Heavy End ) شرکت پتروشیمی بوعلی به شرکت فجر انرژی خلیج فارس، به بهره برداری رسید. این لوله گذاری به طول 3.5 کیلومتر، قرار است محصول برش سنگین را در شرایط اضطراری برای جایگزینی سوخت گازوئیل از پتروشیمی بوعلی تامین کند.

رئیس خدمات فنی شرکت فجر انرژی خلیج فارس افزود: توربین های نیروگاه های شرکت فجر انرژی به گونه ای طراحی شده اند که برای تولید برق مورد نیاز شرکت های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی از گاز استفاده کنند؛ اما در شرایط اضطراری می توانند با سوخت جایگزین که گازوئیل بوده نیز تا زمان بازگشت به وضعیت عادی و رفع اختلال تامین گاز در مدار تولید بمانند.

وی گفت: با فرارسیدن فصل سرما و افزایش مصرف گاز در کشور و به تبع آن کاهش فشار گاز، نیاز به سوخت جایگزین و پشتیبان در شرایط اضطرار، بیش از پیش احساس می شد. مخازن گازوئیل شرکت فجر انرژی خلیج فارس تنها می توانند سوخت مورد نیاز این شرکت را برای مدتی کوتاه تامین کرده و برای پر کردن مجدد آنها نیاز به انتقال گازوئیل با تانکرها است که دشواری های تامین و پیامدهای ترابری خود را به همراه دارد.

دوست ادامه داد: بنابراین برای مدیریت این موضوع و همچنین در مدار نگه داشتن توربین های تولید برق فجر و همچنین پایداری تولید شرکت های منطقه طرح انتقال محصول برش سنگین پتروشیمی بوعلی (Heavy End) به مخزن گازوئیل مجتمع فجر 1 در دستور کار قرار گرفت.این محصول، یک سیال با ترکیبات هیدروکربنی سنگین بوده که می تواند در شرایط ناگزیر و اضطراری جایگزینی برای گازوئیل باشد.

وی بیان کرد: این سیال که هم اکنون از گازوئیل گران تر است؛ یکی از محصولات جانبی پتروشیمی بوعلی به شمار می رود و در حال حاضر با استفاده از خط لوله 8 اینچ به مخازن گازوئیل شرکت فجر منتقل می شود. مطالعات و امکان سنجی استفاده از این سیال در نیروگاه فجر انرژی در سال 93 انجام شده ولی به دلیل پیامدهای فنی و اقتصادی در آن زمان، از این سیال استفاده نشده است.

رئیس خدمات فنی شرکت فجر انرژی خلیج فارس عنوان کرد: اکنون به منظور مدیریت شرایط اضطراری احتمالی، خط لوله این سیال با کار شبانه روزی، تنها در مدت 30 روز  3000 اینچ قطر ، 1500 مترمربع رنگ و سند بلاست، ساخت و نصب 5 تن ساپورت فلزی لوله، اجرا شده و کارشناسان و کارکنان فجر توانسته اند در این مدت بسیار کم و با استفاده از دانش خود، مراحل اداری و عملیات لوله گذاری استفاده از این محصول را انجام دهند.

دوست در پایان خاطرنشان کرد: با آماده سازی این خط، پایداری تولید فجر و شرکت های منطقه تا حدود بالایی تثبیت شده و شرکت فجر توانسته برگ زرینی در اجرای پروژه های خود رقم زند.

 رسانه جدید

۱۸ دی ۱۴۰۱ ۱۶:۴۳
تعداد بازدید : ۷۴۸
کد خبر : ۸۲۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید