اخبار

42 هزار نفر ساعت کار در تعمیرات اساسی یک توربین شرکت فجر انرژی خلیج فارس

42 هزار نفر ساعت کار در تعمیرات اساسی یک توربین شرکت فجر انرژی خلیج فارس
110 نفر از کارکنان شرکت فجر انرژی با بیش از 42 هزار نفر ساعت، تعمیرات اساسی یکی از توربین نیروگاه این مجتمع را با موفقیت به پایان رساندند.
شرکت فجر انرژی خلیج فارس در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی وظیفه تامین سرویس های حیاتی شرکت های مستقر در این منطقه را بر عهده دارد؛ فجر انرژی به عنوان قلب تپنده منطقه ویژه نقشی اساسی در استمرار تولید پتروشیمی ها دارد.
برق یکی از محصولات اساسی فجر است که پایداری آن از اصلی ترین دغدغه های کارکنان این شرکت است. بخار، گازهای صنعتی و آب های صنعتی از دیگر محصولات این شرکت هستند که در کنار برق، در فجر تولید و در منطقه برای مشتریان توزیع می شوند.
برای حفظ پایداری تولید برق و در راستای نگهداری و حفظ دارایی های فیزیکی شرکت فجر انرژی خلیج فارس، کارکنان این شرکت با فرارسیدن زمان کارکرد هر توربین تولید برق این شرکت، کار تعمیرات اساسی آن را آغاز می کنند.
در شرکت فجر انرژی خلیج فارس همواره یک یا چند توربین در حالت آماده باش بوده تا در صورتی که توربین دیگری دچار مشکل و یا کارکرد آن به پایان رسیده باشد با خارج کردن آن از مدار تولید، توربین آماده باش را جایگزین آن کنند.
حال یک توربین مدت زمان کارکرد آن با رسیدن به 36 هزار ساعت به پایان رسیده و باید کار تعمیرات اساسی آن آغاز شود. کار تعمیرات اساسی این توربین آغاز می شود و 110 نفر از کارکنان شرکت فجر انرژی آماده باز کردن روتور و ژنراتور می شوند.
ژنراتور و توربین دو بخش مجزای یک واحد به هم پیوسته توربو ژنراتور نیروگاه برق هستند که تعمیرات اساسی آنها به صورت مجزا انجام می شود. کارکنان فجر 55 روز و هر بیش از 7 ساعت برای تعمیرات اساسی این بخش از نیروگاه تلاش کرده تا در ابتدای تیر 1401 این توربین در مدار تولید قرار بگیرد.
این تعمیرات با ثبت رکورد 42350 نفر ساعت همراه بوده است. نکته دیگر این است که تا پیش از این شرکت های خارجی تعمیرات اساسی روتور و ژنراتور توربین ها را برعهده داشته که اکنون با تکیه به توان داخلی این تعمیرات توسط کارکنان شرکت فجر با همکاری یک شرکت تامین و نگهداری خبره داخلی در مجموعه شرکت فجر  انجام شده است.
شرکت فجر انرژی خلیج فارس توانسته است با برنامه ریزی دقیق تعمیرات و بهره گیری از تجربه کارشناسان، توربین های نیروگاه خود را، پایدار در مدار تولید قرار داده تا رکورد 1006 تولید مستمر را ثبت کنند. کارکنان فجر در تلاشند که رکورد جدید در زمینه پایداری تولید برق ثبت کرده و رکورد قبلی خود را جا به جا کنند.

 

تعمیرات اساسی توربین 1401


overhaul-1401

 


رسانه جدید

۱۹ اَمرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۵۸
تعداد بازدید : ۸۷۵
کد خبر : ۷۷۶

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید