اخبار

فیلم مستند «تقدیر از مدیر تغییر» به پاس خدمات آقای شمیم مدیرعامل فجر

فیلم مستند «تقدیر از مدیر تغییر» به پاس خدمات آقای شمیم مدیرعامل فجر

فیلم مستند «تقدیر از مدیر تغییر» به پاس خدمات آقای شمیم مدیرعامل فجر

 

 

 jj

 

به نام خداوند خلاق

امروز سه شنبه 22 اسفند 1396 است.

روز تجلیل از خدمات مدیری است که در شهریور ۱۳۳۹ در شهرستان دزفول پا به عرصه وجود گذاشت و پس از طی مراحل مختلف تحصیلی و سپس ایثار در روزگار دفاع از میهن اسلامی، در سال 66 با مدرک مهندسی برق به پتروشیمی رازی واقع در شهرستان ماهشهر پیوست.

او علیرضا شمیم است. مردی 58 ساله و خوش مشرب. وی کار خود را از خدمات فنی شرکت رازی شروع کرد، سپس با توجه به نیاز پیش آمده، به بخش تعمیرات منتقل شد و رییس اداره برق شرکت گردید. در خرداد 1380 بود که با پیشنهاد مهندس حمید سدیره رییس مجتمع و تایید مهندس مرتضی سنایی مدیرعامل وقت، به پتروشیمی فجر که در آن زمان در اوج فعالیتهای پروژه ای بود، برای تصدی سمت ریاست بهره برداری دعوت شد تا یک سال پس ازآن، با راه اندازی واحدهای ناحیه 1، به تدریج و با جذب و چینش افراد در سمت ها، آنها را برای مسئولیتهای بزرگتر و آن هم در صنعتی که ثانیه ها در آن سرنوشت سازند، تربیت کند.

اکنون سال 1382 است و رسما" پتروشیمی فجر بهره برداری می شود. سال 1385 و در زمان مسئولیت مهندس مسعود اعتمادی مدیرعامل وقت، طرح های توسعه برق،آب و هوای صنعتی که برای افزایش تولیدات مورد نیاز صنایع است را از بخش پروژه تحویل می گیرد. شهریور 1387 بود که با بازنشسته شدن آقای سدیره رییس مجتمع فجر جایگزین ایشان گردید و تا سال 92 در این سمت خدمت کرد. در این فاصله و با فعالیت پروژه فجر2 ، به تدریج تمامی واحدهای راه اندازی شده را تحویل گرفت. در این مدت در جایگاه ریاست مجتمع شرکت، با مدیران پروژه از جمله مهندس کرامت حیدری، مهندس حیدر دهقانی و مهندس بهزاد ملک زاده همکاری کرد. آبان 1392 بود که با انتقال مهندس حسین شهریاری مدیرعامل سابق شرکت به پتروشیمی دماوند، مدیرعامل شرکت فجر شد.

او با گذشت تنها 3 ماه از خصوصی سازی هلدینگ خلیج فارس، این مسئولیت را به عهده گرفت آنهم در شرایطی که لازم بود تفکرات بخش خصوصی را وارد سازمانی کند که روزگاری مدیران و کارکنانش به امید فعالیت در بخش دولتی جذب شده بودند. لازم بود مطابق منطق تجارت، شرکت با تفکرات خصوصی اداره شود. بنا براین رویکرد مدیریت علمی را که چند سال قبل آغاز شده بود، وارد فاز جدیدی نمود.

شرکتی که عمده چالش آن ظرفیت های مازاد و درآمد بود چاره ای به جز تغییر در خود نمیدید و البته تعریف چشم انداز جدید برای شرکت. او پس از پیگیری های مدام و شبانه روزی، توانست در سال 1394، اصلاح قیمتهای یوتیلیتی را به سرانجام برساند. دستاوردی که با همراهی هلدینگ خلیج فارس، دولت و مشتریان میسر شد. نتیجه این تلاش های خستگی ناپذیر بود که در مهر ماه همان سال، فجر در بازار بورس پذیرفته شده و سپس در بهمن ماه معارفه و نهایتا" عرضه بخشی از سهام فجر در بورس تحقق یافت.

از مهمترین ابتکارات مهندس شمیم، در کنار بسیاری از موفقیت ها و ابتکارات ایشان، می توان به این موارد اشاره کرد: تغییر در نگرشهای موجود به پتروشیمی فجر، با این نگاه که یوتیلیتی متمرکز نیز میتواند در بازارهای رقابتی منطقه ای و فرامنطقه ای حضور فعال داشته باشد تشکیل جلسات منظم ایمن سازی محیط کار بعنوان الگویی برای سایر صنایع پتروشیمی تشکیل جلسات آگاهی رسانی اهداف سازمان، به صورت حضوری و مستقیم با کارکنان تشکیل شورای راهبری در شرکت و تاکید بر تفکر جمعی و سیتسمی به جای فرد محوری و حالا که جناب آقای شمیم پس از 16 سال تلاش هدفمند در جهت اعتلای پتروشیمی فجر به محل دیگری برای خدمت صادقانه در صنعت کشور منتقل گردیده، برای ایشان آرزوی تندرستی و خوشبختی را داریم.

 

راه شما ادامه دارد...

۲۴ اسفند ۱۳۹۶ ۱۳:۲۷
تعداد بازدید : ۱۴,۹۱۷
کد خبر : ۴۲۵

نظرات بینندگان

ناشناس
۱۳۹۶/۱۲/۲۶
5
10
2

ایشان شایسته بهترین هاست.صادقانه کار کردن نتیجه ای جز پیروزی ندارد.

ناشناس
۱۳۹۸/۰۷/۰۹
2
0
1

زنده باد .....

ناشناس
۱۴۰۱/۰۸/۲۶
0
0
0

درود بر مهندس شمیم،انشاالله همیشه سلامت باشند


تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید