اخبار

راه اندازی بزرگترین پایلوت تصفیه پساب در صنعت نفت کشور

راه اندازی بزرگترین پایلوت تصفیه پساب در صنعت نفت کشور
در سالهای اخیر با توجه به توسعه صنایع و کارخانه ها، مشکلات مربوط به آلودگی محیط زیست افزایش یافته است. آلودگی های موجود در آب علاوه بر اینکه باعث انتشار بسیاری از بیماری ها می شود، سلامت و کیفیت منابع محدود آب تمیز را نیز تحت تاثیر قرار داده و در بلند مدت صدمات زیاد و جبران ناپذیری را بر پیکره توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه وارد می سازد. اما با استفاده از روشهای مناسب تصفیه پساب، نه تنها می توان بهداشت جامعه را بهبود بخشید بلکه از طریق بازیافت پساب تصفیه شده و استفاده مجدد از آن، بخصوص در کشورهایی که با کمبود آب مواجه هستند، می توان...

میزان بهره وری از منابع طبیعی را ارتقا داد.در سالهای اخیر با توجه به توسعه صنایع و کارخانه ها، مشکلات مربوط به آلودگی محیط زیست افزایش یافته است. آلودگی های موجود در آب علاوه بر اینکه باعث انتشار بسیاری از بیماری ها می شود، سلامت و کیفیت منابع محدود آب تمیز را نیز تحت تاثیر  قرار داده و در بلند مدت صدمات زیاد و جبران ناپذیری را بر پیکره توسعه اقتصادی و اجتماعی جامعه وارد می سازد. اما با استفاده از روشهای مناسب تصفیه پساب، نه تنها می توان بهداشت جامعه را بهبود بخشید بلکه از طریق بازیافت پساب تصفیه شده و استفاده مجدد از آن، بخصوص در کشورهایی که با کمبود آب مواجه هستند، می توان میزان بهره وری از منابع طبیعی را ارتقا داد.

به گزارش روابط عمومی پتروشیمی فجر، این شرکت به عنوان یوتیلیتی متمرکز، مسئول دریافت تمامی پسابهای مجتمع های پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر است. در همین راستا مرکز پژوهش و توسعه شرکت پتروشیمی فجر در راستای اهداف استراتژیک و همچنین حفظ محیط زیست، طراحی و اجرای پایلوت چند منظوره زیست محیطی واحدهای تصفیه پساب را در دو فاز (فاز طراحی و فاز اجرا) در دستور کار خود قرار داد. به همین بهانه برای شرح این طرح گفتگویی با «دکتر عظیم مجرد» رئیس پژوهش و توسعه پتروشیمی فجر کرده ایم: 

استفاده از پایلوت  در صنایع نفت چه ضرورتی دارد؟

در صنایع نفت یکی از گامهای اساسی جهت دستیابی به تکنولوژی مربوط به واحدهای تصفیه بیولوژیکی پساب، استفاده از واحدهای نیمه صنعتی یا پایلوت است. علیرغم پیشرفتهای چشم گیر اخیر در زمینه های مرتبط با مدل سازی فرایندهای تصفیه، گلوگاه اصلی در هنگام توسعه و بومی سازی دانش فنی اغلب فرایندها، طراحی و بکارگرفتن واحدهای پایلوت است. این موضوع به ویژه در فرایندهای بیولوژیکی اهمیت بیشتری دارد زیرا ماهیت مبتنی بر تجربه و پیچیدگی های ناشناخته مربوط به مکانیزم واکنش های تصفیه بیولوژیکی مانند ویژگی میکروارگانیسم ها، مسائل مربوط به پدیده های انتقال(هیدرولیکی، انتقال جرم) و ... موجب شده است که توسعه یک مدل ریاضی کاملا دقیق امکانپذیر نباشد و لذا ااحداث پایلوت و انجام مطالعات میدانی در این موارد اجتناب ناپذیر است.

ماهیت این واحد نیمه صنعتی را توضیح دهید؟ 

در این پایلوت می توان تمام پساب های صنعتی و همچنین پسابهای بهداشتی را در سیستم های پیشرفته تصفیه پساب مورد بررسی و آنالیز قرار داد. همچنین تمام مجتمع های پتروشیمی که به نوعی پساب صنعتی تولید می کنند می توانند از این پایلوت جهت ارزیابی و آنالیز پساب مورد نظر استفاده کنند.

 

مزیت این پایلوت نسبت به نمونه های دیگر چیست؟

در پایلوت چند منظوره تصفیه پساب شرکت پتروشیمی فجر پنج فرایند بیولوژیکی تصفیه پساب به صورت یکپارچه در یک واحد پیاده سازی شده است. بدین معنی که فرایندهایی که طبق معمول هر کدام باید در یک پایلوت ارزیابی شوند، با در نظرگرفتن تمامی جنبه های فنی و ابعاد نظری، در یک پایلوت یکپارچه سازی شده اند. این طرح به طور چشم گیری باعث کاهش هزینه های ساخت و احداث و نیز فضای مورد نیاز شده است.

ظرفیت آن چقدر است؟

ظرفیت این پایلوت یک متر مکعب بر ساعت است و در زمینی به مساحت 224متر مربع اجرا شده است.

اهداف این طرح را شرح دهید؟

بهینه کردن شرایط عملیاتی موجود، بررسی امکان افزایش ظرفیت واحدهای تصفیه پساب، تعیین شرایط عملیاتی مناسب جهت بررسی پسابهای جدید، تاثیر استفاده از مواد شیمیایی جدید در راندمان تصفیه پساب، بررسی امکان تغییرات در سیستم های فعلی جهت پذیرش پسابهای جدید، ایجاد بستر مناسب جهت انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و بررسی سیستم های جدید تصفیه پساب از جمله اهداف این طرح به شمار می روند.

این طرح از چه جنبه های نوآوری برخوردار است؟ 

دانش فنی یکپارچه سازی 5واحد تصفیه پساب بیولوژیکی در یک پایلوت اولین جنبه نوآوری این طرح است. همچنین تست و بهینه سازی مواد شیمیایی ساخت داخل، کاهش چشمگیر هزینه های احداث پایلوت جهت دستیابی به تکنولوژی و بهینه سازی فرایند از دیگر جنبه های نو آورانه این پایلوت است.

امکان استفاده از این پایلوت در دیگر بخش ها و توسعه آن وجود دارد؟

این واحد نیمه صنعتی توانایی تبدیل به واحدی صنعتی را نیز داراست. این یک دانش فنی به شمار می رود که به راحتی قابل به کارگیری در بخش های دیگر  است.

هزینه اجرای طرح و مدت زمان پروژه به جه میزان بوده است؟

هزینه اجرای پروژه 8 میلیارد ریال بوده و مدت اجرای آن  یک سال به طول انجامید.

۲۶ خرداد ۱۳۹۳ ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۴۹۸
کد خبر : ۲۳۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید