اخبار

افتتاح پایلوت منحصر به فرد تصفیه پساب در صنعت نفت ایران

افتتاح پایلوت منحصر به فرد تصفیه پساب در صنعت نفت ایران
منحصر به فردترین پایلوت تصفیه خانه صنعتی در صنایع نفت ایران توسط معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور افتتاح شد.

منحصر به فردترین پایلوت تصفیه خانه صنعتی در صنایع نفت ایران توسط معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور افتتاح شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت پتروشیمی فجر، این پایلوت با اعتبار بالغ بر 8 میلیارد ریال توسط پتروشیمی فجر در سایت چهار منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ساخته و بهره برداری از آن در آستانه ی فصل تابستان رسما آغاز شد.

در این پایلوت چند منظوره تصفیه پساب، پنج فرایند بیولوژیکی تصفیه پساب به صورت یکپارچه در یک واحد پیاده سازی شده است. این طرح به طور چشم گیری باعث کاهش هزینه های ساخت و احداث و نیز فضای مورد نیاز شده است.

ساخت این پایلوت به ظرفیت یک متر مکعب در ساعت با اهدافی از جمله بهینه سازی شرایط عملیاتی موجود، بررسی امکان افزایش ظرفیت واحدهای تصفیه پساب، تعیین شرایط عملیاتی مناسب جهت بررسی پسابهای جدید، تاثیر استفاده از مواد شیمیایی جدید در راندمان تصفیه پساب، بررسی امکان تغییرات در سیستم های فعلی جهت پذیرش پسابهای جدید، ایجاد بستر مناسب جهت انجام کارهای تحقیقاتی و پژوهشی و بررسی سیستم های جدید تصفیه پساب صورت گرفته است.

این واحد همچنین می تواند به عنوان مرجعی برای مطالعات و تحقیقات مورد استفاده ی مراکز صنعتی و دانشگاهی قرار گیرد. همچنین تمام مجتمع های پتروشیمی که به نوعی پساب صنعتی تولید می کنند می توانند از این پایلوت جهت ارزیابی و آنالیز پساب مورد نظر استفاده کنند.

دانش فنی یکپارچه سازی 5 واحد تصفیه پساب بیولوژیکی در یک پایلوت، تست و بهینه سازی مواد شیمیایی ساخت داخل، کاهش چشمگیر هزینه های احداث پایلوت جهت دستیابی به تکنولوژی و بهینه سازی فرایند از جنبه های نو آورانه این پایلوت به شمار می رود.

طراحی و اجرای پایلوت چند منظوره زیست محیطی واحدهای تصفیه پساب تماما توسط پیمانکاران و متخصصین توانمند داخلی انجام شده است.  

معاون دریایی سازمان حفاظت محیط زیست کشور به اتفاق مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان و سایر همراهان، در سفر یک روزه ی خود به شهرستان بندرماهشهر، از اداره محیط زیست و آزمایشگاه دریایی شهرستان، تجهیزات مبارزه با آلودگی اراضی منطقه ویژه اقتصادی بندرامام خمینی و شرکتهای پتروشیمی بندرامام، مارون و فن آوران بازدید کردند.  

۲۶ خرداد ۱۳۹۳ ۰۰:۰۰
تعداد بازدید : ۴۶۵
کد خبر : ۲۲۹

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید