فجر انرژی خلیج فارس (قلب تپنده منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی)

 
صنعت پتروشیمی کشور یکی از محرکهای اثرگذار در عرصه توسعه و اقتصاد ملی است و با تعریف چشم انداز 20 ساله نوید بخش ایجاد تحول در ابعاد اقتصادی و اجتماعی ایران پهناور است. پایداری تولید در صنعت، نیازمند بسترسازی های اساسی جهت تضمین و استمرار آن می باشد، شاخص ترین عنصر در این عرصه انرژی ست. انرژی از اساسی ترین نیازهای صنایع پتروشیمی منطقه ویژه اقتصادی است که با بهره گیری از آن، سالانه میلیون ها تن محصول را تولید و روانه بازارهای جهانی می کنند.
شرکت فجر انرژی خلیج فارس (پتروشیمی فجر سابق) در در سال 1377 با هدف تامین یوتیلیتی مورد نیاز شرکتهای منطقه ویژه اقتصادی واقع در بندر امام خمینی تاسیس شد و بعنوان اولین شرکت یوتیلیتی متمرکز در کشور در سال 1381 به بهره برداری رسید. با افزایش طرحهای جدید در سایت 2 و 3 و نیاز به تامین یوتیلیتی بیشتر، طرح توسعه فجر انرژی در سایت 2 اجرا گردید.
در راستای اجرای سیاستهای اصل 44 قانون اساسی،مالکیت این شرکت در سال 1388به شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس منتقل شد و با توجه به عملکرد درخشان در حوزه های مختلف استراتژیک ، پس از پذیرش در بازار سهام،بخشی از سهام شرکت در سال 1394 در بازار بورس کشور عرضه شد و پتروشیمی فجر به فعالان بازار سرمایه ایران پیوست.

 

 

 

 

 

 

 

اینفوگرافی قلب تپنده

 

 

 

 

 

 

 

 


واحدهای فرایندی این شرکت شامل واحدهای تولید برق و بخار، دیسپاچینگ dispatching، تصفیه آب، تفکیک هوا ، تصفیه پساب صنعتی و خطوط ارتباطی است.


نیروگاه

انرژی برق حساسترین محصول مجتمع پتروشیمی فجر می باشد. تولید 1147 مگاوات انرژی الکتریکی با استفاده از 11 توربین گازی انجام می گیرد.
مهمترین ویژگی نیروگاه سازگاری آن با محیط زیست است؛ به طوری که میزان اکسیدهای نیتروژن و کربن در گازهای حاصل از احتراق، که از دودکش نیروگاه خارج می شوند، پایین تر از محدوده مجاز استاندارد قرار دارد.
میزان تولید بخار 1690 تن بر ساعت می باشد که بخش عمده آن با بهره گیری از انرژی عظیم حرارتی موجود در گازهای پر حرارت حاصل از احتراق توربین های گازی صورت می گیرد و در نتیجه،بازده حرارتی بویلرها به 92 درصد می رسد.

 

مشارکت پتروشیمی های مبین و فجر در تولید برق کشورواحد تفکیک هوا
واحد تفکیک هوا بمنظور فشرده سازی و جداسازی هوا برای دو کاربرد متفاوت آن در صنعت ،احداث شده است. هوای فشرده، بمنظور کاربرد در تجهیزات ابزار دقیق،کنترل ها و مصارف عمومی صنعتی تولید می شود و جداسازی هوا با هدف تامین اکسیژن ، نیتروژن و آرگون برای استفاده در تولیدات فرایندی مشتریان انجام می گردد. ظریفت بخش فشرده سازی شامل 33500 نرمال مترمکعب بر ساعت هوای ابزاردقیق و66000 نرمال متر مکعب بر ساعت هوای سرویس سرویس تولید می گردد.

 

 

 

 

واحد تفکیک هوا -2


ظرفیت بخش جداسازی هوا شامل 40500 نرمال متر مکعب در ساعت اکسیژن گازی و 51000 نرمال متر مکعب در ساعت نیتروژن گازی است.
در بخش جداسازی این واحد، هوا تا دمای 194- درجه سانتی گراد سرد و با استفاده از روش تقطیرنیتروژن و اکسیژن تولید و توسط کمپرسور فشرده شده در بصورت مایع در مخزن ذخیره می شوند
.

 

 

 واحد تصفیه آب

استفاده از آب در تمامی صنایع امری رایج بوده و بدون حضور این ماده حیاتی انجام فعالیتهای صنعتی غیرممکن خواهد بود. از سوی دیگر نوع و مقدار مصرف آن با توجه به فرآیند تولید و سطح فناوری ها در هر واحد صنعتی متفاوت است.
انواع آبهای صنعتی با توجه به نیاز و کاربرد آنها در واحد تصفیه آب پتروشیمی فجر تولید و به مصرف شرکتهای همجوار می رسد.

واحد آب - 1


آب بدون املاح(DM) 3735 مترمکعب بر ساعت،آب اسمز معکوس(R.O) 9750 متر مکعب بر ساعت،آب آتش نشانی 14000 متر مکعب بر ساعت،آب سرویس و آب بهداشتی محصولات این بخش می باشد.
خوراک این واحدها از رودخانه کارون به میزان 15000متر مکعب بر ساعت می باشد.
امتیاز ویژه این واحد،اتلاف بسیار پایین آب در چرخه تولید و استفاده مجدد از آب دور رویز سیستم اسمز معکوس با طراحی نوین در بخش R.O Reject می باشد.

واحدهای تصفیه پساب
واحدهای تصفیه پساب ،تبدیل کننده پساب های سمی و آلوده به آب پاک و حیات بخش برای گیاهان و فضاهای سبز تشنه هستند.
پتروشیمی فجر بمنظور تصفیه پساب های صنعتی و بهداشتی مجتمع های منطقه دو تصفیه خانه احداث کرده است.

 

تصفیه پساب - 3


تصفیه خانه های پساب جهت تصفیه پسابهای با املاح پایین( LOW TDS )و بهداشتی به ظرفیت 980 مکعب بر ساعت و پسابهای صنعتی با املاح بالا (HIGH TDS) به میزان 95متر مکعب بر ساعت طراحی و اجرا شده اند.
پساب صنعتی دریافتی با املاح پایین پس از تصفیه فیزیکی ، شیمیایی و بیولوژیکی و زلال سازی و کنترل نهایی، جهت استفاده در شبکه فضای سبز منطقه ویژه اقتصادی و رقیق سازی بخش HIGH TDS استفاده می گردد.
در واحد تصفیه ناحیه 2 بدلیل زیاد بودن بار آلودگی پسابهای ورودی،تصفیه پساب در دو مرحله انجام می گیرد.

واحد خطوط ارتباطی
واحد خطوط ارتباطی مسئولیت توزیع و کنترل سرویسهای جانبی (یوتیلیتیUTILITY (تولید شده در مجتمع فجر به تمام مجتمع های فعال منطقه ویژه را بر عهده دارد.بعلاوه، مجتمع های منطقه ، خوراک مورد نیاز و محصولات تولید شده خود را با استفاده از خطوط لوله و تحت نظارت این واحد دریافت یا ارسال می نمایند.
حوزه عملیاتی واحد خطوط ارتباطی کل منطقه ویژه اقتصادی می باشد.
همچنین این واحد وظیفه نگهداری و تعمیر خطوط وتجهیزات مربوط به آنها از قبیل شیرآلات – سیستم های ابزار دقیق – سیستم های گرمایش الکتریکی را بر عهده دارد.

 

خطوط ارتباطی

 

بروشور شرکت پتروشیمی فجر (دانلود)

فیلم معرفی پتروشیمی فجر